Koszt budowy domu 2016

Już dawno skończyłeś studia, a nadal mieszkasz w mieście? Najczęściej, ktoś kto decyduje się na mieszkanie w mieście, pochodzi ze wsi i ma zbyt daleko do uczelni. Jednak, po jakimś czasie zaczyna nam się podobać wygoda jaka niesie za sobą takie miejsce. Mamy wszędzie blisko, łatwiej znaleźć pracę, nie trzeba martwic się o opał na zimę, a także możemy uczestniczyć w mocnym życiu. Jednak kiedy już mamy żonę i zamierzamy mieć dzieci lub już się pojawiły, mieszkanie staje się za ciasne.


Dlatego, najlepszym wyjściem jest przeprowadzka na wieś. Ci którzy nie mają ochoty na zaczynanie od podstaw, kupują już gotowe domy wraz z działką. Nie należą one do najtańszych i są znacznie droższe od mieszkań. Jeśli jednak marzy się nam, aby samodzielnie zaprojektować budynek i decydować o rozkładzie pomieszczeń, to musimy być przygotowani na mnóstwo pracy. Budowa domu to dość spore przedsięwzięcie. Co więcej, im jest większy i bardziej skomplikowany tym drożej nas wyniesie. Warto wiec wiedzieć jak kosztowy wygląda budowa domu.

Budowa domu – koszty

Jak wygląda w roku 2016 kosztowo budowa domu? Jeśli chodzi o stan surowy zamknięty , to wyniesie nas on 205 tysięcy złotych. Zaś koszt całkowity inwestycji to 360 tys. zł. Kwota ta dotyczy domu jednorodzinnego o powierzchni 119 m2. Jeśli będzie on budowany w systemie gospodarczym. Koszty jednak mogą ulegać zmianie i być wyższe w przypadku gdy inwestor będzie się mniej angażował. Zacznijmy więc od podstawy czyli fundamentów. Tutaj mamy ograniczone pole co do wykonania. Koszt powinien wynieść 33 tys. zł. Dotyczy to ław fundamentowych szerokich na 70 cm i grubych na 25 cm.

Stawiamy ściany
36 tys. zł. Będziemy musieli liczyć na budowę ścian wewnętrznych i nośnych. Bierzemy jednak pod uwagę to, że w różnych częściach polski, koszty robocizny mogą się cenowo różnic nawet o 50 %. Ściany zewnętrzne z bloczków wykonanych z betonu komórkowego o grubości 36,5 cm. Za strop liczymy około 34 tys. zł. Budowa dachu pochłonie około 46 tys. zł, a okna od 17 do 19 tys. zł. Jeśli decydujemy się także na okna dachowe, to będziemy musieli doliczyć jeszcze dodatkowo 15 tys. zł. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, że okna te powinny być solidne i wytrzymałe, więc oszczędność może nie wyjść nam na dobre.

Szukasz okien dachowych? Sprawdź velno.pl!

velno.pl

Kategorie: budowa domu,