Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu? Cz. 1

Chciałbyś w końcu mieć swoje miejsce, gdzie będą mieszkać Twoje dzieci z żoną, będzie piękny ogród pełen kwiatów? Jeśli mieszka się w mieście, to takie marzenia zostają tylko w naszej głowie. Jeśli jednak mieszkamy na wsi, a co więcej mamy w spadku zapisany dom, to nie mamy się czym martwić. Jednak takie przypadki nie zdarzają się często. Mimo iż , mieszkanie w mieście nie każdego cieszy, ponieważ nie ma wystarczająco zieleni, jest zanieczyszczone spalinami powietrze i nie możemy mieć swojego ogrodu. Do tego dochodzi jeszcze hałas i konieczność przestrzegania godzin ciszy nocnej.

Najlepszym więc wyjściem dla tych, którym życie w mieście przestało się podobać jest kupno domu. Jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Niektórzy więc w tym celu sprzedają mieszkania i opłacają część nieruchomości a na resztę biorą kredyt. Jeśli mieszkania sprzedawać nie chcemy, to możemy je komuś wynająć. To co zanim zrobimy, to już nasza decyzja. Jednak zanim zdecydujemy się je opuścić, zastanówmy się czy wiemy jak dom kupić. Aby to zrobić, trzeba posiadać jakąkolwiek wiedzę, żeby się nie okazało, że wybór będzie nietrafny.

Kupujemy dom - ważne informacje

Przede wszystkim należy odwiedzać dom wtedy kiedy jest jasno. Niektórych usterek możemy nie zauważyć przy świetle elektrycznym. Bierzemy ze sobą notes, długopis i metr. Sprawdzamy dom z zewnątrz czyli elewację, stan komina, ogrodzenie oraz prosimy o projekt nieruchomości. A na co zwracamy uwagę wchodząc do środka domu? Wpierw zajmujemy się oknami, sprawdzamy czy są nowe i szczelne, jaki jest stan drzwi wejściowych oraz wewnętrznych. Warto także skontrolować stan podłóg oraz z czego są wykonane, jak wyglądają ściany i czy nie wymagają poprawek malowniczych, czy dobrze wyposażona jest łazienka oraz kuchnia.

to jeszcze nie wszystko

Pytamy również właściciela domu o sąsiadów. Przede wszystkim, interesuje nas wiek, czy są oni młodzi, czy rodzina z dziećmi, a może emeryci. Istotne jest także to czy sprzedawany dom jest oferowany z wyposażeniem czy kupujemy pusty, a także ile wyniesie nas utrzymanie domu. Bardzo ważną kwestią jest także instalacja elektryczna. Sprawdź więc kontakty i gniazdka, spytaj o przewody, z czego są wykonane. Skontroluj krany czy nie ciekną, jakie jest ciśnienie i temperatura wody. Dowiedz się także z czego wykonana jest instalacja wodna. Sprawdź także kuchenkę gazową czy jest dobre ciśnienie gazu. Warto do takich oględzin wynająć inspektora nadzoru budowlanego.

Kategorie: