Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu? Cz. 2

Masz już dość mieszkania w mieście? Jeśli jesteś urodzony na wsi, to wiadomo, że przez jakiś czas dasz radę w mieście wytrzymać. Zdarzają się jednak takie osoby, które chcą ze wsi uciec i preferują miejskie klimaty zaś ci którzy całe życie mieszkali w mieście, marzą o tym, aby przenieść się na wieś. Mieszkanie w bloku w mieście ma swoje zarówno zalety jak i wady. Doskonale nadaje się przede wszystkim dla studentów i par bez dzieci. Mają oni blisko zarówno do uczelni, pracy jak i miejsc rozrywki. Łatwiej jest znaleźć zatrudnienie, nie trzeba się martwić opałem na zimę i brakiem ciepłej wody. Jednak mamy z każdej strony są siadów, cisze nocną, która dla pracujących do późna jest irytująca, hałas, zanieczyszczone powietrze i mało zieleni.

A co z mieszkaniem w domu wolnostojącym? Jest to oczywiście całkowicie odmienne od mieszkania w bloku. Mamy mnóstwo miejsca, cisze, zieleń, spokój, możemy mieć tyle zwierzaków ile chcemy oraz piękny ogród. Jednak trzeba brać pod uwagę to, że kupno domu jest nieco bardziej skomplikowane niż mieszkania. Musimy brać pod uwagę nie tylko cenę i położenie, ale także stan budynku.

Jak wybrać wymarzony dom?

Kupując dom możemy zdać się zarówno na biuro pośrednictwa jak i zajęć się ta kwestią samodzielnie. Jednak nie korzystając z pomocy pamiętajmy o bardzo ważnej zasadzie – dom zawsze oglądamy w dzień kiedy jest jasno. Dzięki temu, będziemy w stanie dostrzec wszelkie usterki, których nie zauważysz wtedy, kiedy słońce zachodzi i do dyspozycji jest tylko światło elektryczne jak np. rysy, dach, pęknięcia, komin, materiały jakie zostały użyte oraz jakość wykończenia. Warto być do oględzin wcześniej przygotowanym i mieć ze sobą notatnik, długopis, aparat fotograficzny oraz taśmę mierniczą.

Zapisuj ważne informacje

Co warto w takim notesie zapisać? Przede wszystkim numer telefonu właścicieli domów, które odwiedzasz, adres poszczególnych domów, cenę wywoławczą, wielkość domu, działki, rok w którym został wybudowany, czy jest obecny garaż oraz formy własności działki. Na co zwrócić uwagę podczas oględzin? Przede wszystkim położenie domu. Kolejną kwestia jest to, czy jest pierwszą nieruchomością w zabudowie, czy jest położona blisko ruchliwej drogi, jaki jest dojazd do domu. Poproś także o projekt domu , aby mieć pewność z czego jest on wykonany. Sprawdź także stan komina oraz dachu, w jakim stanie jest ogrodzenie oraz elewacja.

Kategorie: kupno domu,