Budujemy dom z bali – wady i zalety takiego materiału

Chciałbyś mieć w końcu właśnie miejsce na ziemi? Może mieszkanie? Jednak w takim wypadku liczyć się trzeba z tym, że mamy ograniczoną ilość miejsca. Co więcej, jeśli już decydujemy się na mieszkanie, to z pewnością na takie położone w mieście. Tak więc, nastawić się musimy nie tylko na sąsiadów, którzy mogą okazać się nieprzyjemni, ale także na zanieczyszczone powietrze spalinami tysiąca samochodów, hałas miejski, małą ilość zieleni oraz brak możliwości rozbudowy ilości miejsca.

Może więc lepszym wyjściem jest budowa własnego domu na wsi lub na obrzeżach miasta? Na pewno jest to znacznie droższe wyjście. Jednak w takiej sytuacji ogromnym plusem jest to, że mamy własny dom, w którym robimy co chcemy i nie musimy martwić się o sąsiadów z dołu. Możemy także urządzić ogródek, mieć zwierzęta i dowolnie rozbudowywać przestrzeń do życia. Możemy co więcej zdecydować z jakiego materiału nasz dom zostanie wybudowany. Może to być zarówno cegła, keramzyt jak i drewno. Doskonałym wyjściem są bale.

Dom z bali – czy to dobre wyjście?
Jeśli mamy zamiar budować dom z bali, to musimy wziąć pod uwagę to, że jego koszt będzie większy. Przede wszystkim, ogromny wpływ ma tu drewno, które musi być doskonałej jakości, aby konstrukcja była solidna. Jednak wygląd takiej konstrukcji wynagradza wszelkie koszty. Zobaczmy wiec jakie zalety ma taka konstrukcja. Podstawową zaleta jest doskonały i naturalny mikroklimat jaki drewno zapewnia. Co więcej, jest to świetne wyjście dla miłośników ekologii. Dom taki ma także doskonałe parametry cieplne, jest trwały, szczelny, a dobra akustyczność eliminuje efekt echa. I przede wszystkim, szybki czas budowy takiego domu co jest ogromnym plusem.

Wady drewna w konstrukcji

Jednak, taka konstrukcja ma także minusy. Przede wszystkim ma tu miejsce wspominana wcześniej cena. Musimy barć pod uwagę także to, że izolacja cieplna takiego budynku może sprawiać niemałe problemy i musimy ocieplić go od środka. Podczas montowania okien oraz drzwi, musimy pamiętać o skrzynkach amortyzacyjnych, ponieważ budynek będzie osiadał. Przy kominie musimy także zastosować podwójne obróbki blacharskie, a budynek co jakiś czas konserwować. Pamiętaj także, że do wykonania takiego budynku potrzebni są doświadczeni i doskonali fachowcy.

Kategorie: budowa domu,