Czy możemy sprzedać dom bez uzyskania zgody wszystkich spadkobierców?

Dość spora liczba ludzi , którzy mieszkają na wsi, chciałaby zobaczyć jak to jest mieszkać w mieście. Zaś ci, którzy już tam mieszkają, wolą doświadczyć życia wśród zieleni. Co wiec poradzić komuś, kto na wsi mieszka od zawsze? Najlepszą opcja jest wynajem mieszkania w mieście. Wiemy jednak, że ceny wynajmu są dość różne i zależą od dzielnicy. Co więcej, wynajem samodzielnie, może nas dość sporo kosztować. Najlepiej byłoby mieszkanie zakupić. Co jednak zrobić kiedy nie mamy pieniędzy na jego kupno, ale mamy dom zapisany w spadku?

Najbardziej optymalnym wyjściem byłaby sprzedaż domu. Wtedy zyskamy kwotę, która na pewno nam na kupno mieszkania. W zależności od stanu domu będziemy mogli pozwolić sobie na większe lub mniejsze lokum. Może się jednak okazać, że nie jesteśmy jedynymi spadkobiercami. Czy mamy wtedy możliwość sprzedaży nieruchomości bez ich zgody?

Jak rozwiązać ten problem?

Mimo iż może się to nam wydać dość dziwne, taka transakcja wykonana być może bez zgody jednej z osób. A co jeśli prawa zostały już potwierdzone poprzez sad lub notarialne poświadczenie dziedziczenia? W takim wypadku zostaje nam dokonanie działu spadku. Jest to nic innego jak podzielenie spadku pomiędzy spadkobierców. Jeśli spadkobiercy zgadzają się ze sobą co do podziału i nie stanowi to dla nich problemu, sami dokonać podziału mogą. Jeśli jednak jest to nieruchomość, to do akcji musi wkroczyć notariusz.

Brak zgody to nie przeszkoda

Może jednak być taka sytuacja, że jedna ze stron nie zgadza się na taki podział. W takim wypadki na szczęście nie mamy związanych rąk. Możemy bowiem złożyć wniosek do sądu o dokonanie podziału otrzymanego spadku. Jeśli jednak zamierzamy go złożyć, musimy pamiętać o tym, aby przedstawić propozycje podziału majątku. Jeśli do dyspozycji mamy tylko nieruchomość, to możemy starać się o jej podział fizyczny, jeśli w ogóle jest takowy możliwy. Można także ubiegać się o przyznanie prawa do własności tylko jednej ze stron, ale wtedy jest ona zobowiązana spłacić wartość połowy nieruchomości stronie drugiej. Jeśli nie dochodzi do zgody żadnej ze stron, nieruchomość może zostać sprzedana drogą licytacji. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że cena będzie zaniżona.

Kategorie: sprzedaż domu,