Kupno starego domu – na co zwracać uwagę?


Zamierzasz przeprowadzić się na wieś? Jeśli tak, to na pewno jesteś aktualnie mieszkańcem miasta. Jak wiadomo, jest to dość dobre położenie, ale tylko dla tych, którzy chcą mieć blisko do pracy, lubią nocne życie, bliskich sąsiadów i nie przejmowanie się kupnem węgla i drewna na zimę. Jednak są i wady takiego zamieszkania. Przede wszystkim, w takim miejscu nie możemy liczyć na świeże powietrze, najcichsze też ono nie jest, a do tego nie uświadczymy zbyt dużo zieleni. Dlatego też, większość ludzi zamieszkujących miasto, wyjeżdżają z niego na wakacje. Najczęściej nad morze , w góry czy nad jezioro. Zdarzają się także ci, którzy wolą zagraniczny wypoczynek.

A może własny dom?

Jeśli doskwiera ci życie w mieście to doskonałą opcją jest przeprowadzka na wieś. Jest tam spokojnie, mamy mnóstwo zieleni, świeżego powietrza i ciszy. Jednak aby w takowym miejscu zamieszkać, trzeb posiadać nieruchomość. Najlepiej jest więc kupić dom. Jednak nie jest to wcale łatwa sprawa. Jeśli nie mamy zbyt dużych funduszy, to najlepiej skupić się na poszukiwaniu starego domu, który możemy odnowić. Jednak trzeba wiedzieć jaki wybrać, aby się nie okazało, że nie da się go odratować.

Kontrola jakości - techniczne aspekty

Decydując się na kupno starego domu, musimy wiedzieć na co zwrócić uwagę i co dyskwalifikuje budynek. Przede wszystkim zaczynamy od dachu. Jeśli nie chcemy przeprowadzać remontu generalnego już teraz to powinien on nie przeciekać i być solidny. Oczywiście kilka zacieków1) nie stanowi zagrożenia, ale pokrycie nie powinno być uszkodzone. Jeśli dach pokryty jest azbestem, to możemy w gminie dostać dofinansowanie na zmianę pokrycia. Stropy także powinny być zdrowe, a w przypadku murów, obejrzeć należy zarówno te w środku jak i z zewnątrz budynku. Sprawdzamy także fundamenty nie powinny być popękane. Warto także przyjrzeć się kominowi, tu jednak musimy przygotować się na solidne poprawki. Kontrolujemy stan szamba, studni oraz przyłączy elektrycznych.

Czekają nas jeszcze aspekty formalna prawne, takie jak przeglądanie ksiąg wieczystych, w których sprawdzamy czy dom nie jest obciążony. Warto także zadbać o dostęp do drogi, abyśmy nie mieli w przyszłości problemu. Ważną sprawą jest także stan prawny urządzeń technicznych. Sprawdźmy czy studnia i szambo znajdują się na naszej działce.

Kategorie: kupno domu,