Sprzedaż domu bez podatku – to nie musi być trudne

Mieszkasz na wsi odkąd pamiętasz? W takim razie , na pewno dojazd do pracy nie należy do najłatwiejszych. Jeśli masz do przebycia kilkanaście kilometrów, to nie sprawia taka odległość zbyt dużych problemów. Jeśli jednak jest to ich kilkadziesiąt, to zaczyna się problem. W takim wypadu, mamy dwa wyjścia: zmiana pracy lub miejsca zamieszkania. Wiadomo, że prace znaleźć jest znacznie trudniej, dlatego łatwiej jest się po prostu przenieść do miasta.

Jeśli nie masz dużej rodzimy lub jesteś samotny, to nie będzie to stanowić dużego problemu. Co więcej, możemy zdecydować się nie tylko na mieszkanie w mieście, ale niekiedy wystarczy po prostu kupić dom, który stoi na obrzeżach. Dzięki temu, nadal będziemy mogli cieszyć się zielenią i dużą powierzchnią, a do tego będziemy mieli łatwiejszy dojazd. Jednak , aby kupić nowy dom, najpierw trzeba sprzedać ten stary. Wiadomo jednak, że pieniędzy może braknąć, gdyż czyhają na nas podatki. Można ich jednak nie tylko legalnie , al. Dość łatwo uniknąć.

Czy to dobre wyjście?

Nasz kapitał ze sprzedaży dom może być uszczuplony nawet o 1/5 jeśli nie wiemy jak uniknąć podatków. Najbardziej dotkliwy jest podatek od dochodu , który uzyskaliśmy z nieruchomości. Na koniec roku czeka nas rozliczanie ze sprzedaży nieruchomości. Podatek odliczamy od kwoty jaką uzyskaliśmy ze sprzedaży. Wynosi on 19 %. Stawka ta jednak zależy od czystego zysku. Warto wiec wiedzieć jak go legalnie obniżyć i nie stracić na tym.

Do kosztów na cele sprzedażowe możemy doliczyć koszty pośrednika, wydatki na ogłoszenia oraz reklamę nieruchomości, a także opłaty za notariusza. Pamiętaj, że bardzo ważne jest posiadanie odpowiednich dokumentów, które dane wydatki będą potwierdzać. Przychód możemy także obniżyć o koszt jaki musieliśmy ponieść za nabycie nieruchomości czy przygotowanie jej do sprzedaży w postaci dodatkowych nakładów.

Nieco inna metoda

Jednak wyżej wymieniony sposób nie jest jedynym jaki mamy do dyspozycji. Możemy uciec się do innego rozwiązania jakim jest okres oczekiwania i powstrzymania się przed sprzedażą. Podany czas to 5 lat. O co konkretnie chodzi? Jeśli nabędziemy nieruchomość w roku 2015 , to dopiero po odczekania 5 lat, będziemy moli ja sprzedać bez konieczności uiszczenia podatku.

Kategorie: sprzedaż domu,